Click to order
Cart
Total: 
Ваше імя та прізвище
Ваш e-mail
Ваш номер телефону
Адреса для доставки
Вкажіть адресу або відділення Нової Пошти та місто

Паша Спіцин

переможець
Ukrainian Barista Championship 2019
ІНТЕРВ'Ю З ЧЕМПІОНОМ
Паша відповідає на питання, залишені підписниками на сторінках проекту
City Coffee Guide в соціальних мережах Facebook та Instagram
фото: Анна Соколова
Скільки часу пішло на підготовку до Чемпіонату України та світу?
До чемпіонату України готувався 2 місяці, поєднуючи роботу і підготовку.
А до чемпіонату світу почали підготовку відразу ж після перемоги. В середині лютого я виїжджав в Центральну Америку і вже 75% роботи було зроблено. По поверненню тільки постійно покращували програму і вносили корективи до виступу, підбирали профіль обсмажування.

Є набір з V60. Порадь для дому ваги, крім Hario, в недорогому ціновому діапазоні.
Все дуже просто - звичайні ювелірні ваги за 300 грн. Куплені в інтернет-магазині, або будь-якому переході. Головне - не залити водою чи впустити, доведеться брати нові. Для дому – супер, сам користуюся.
Звичайно, якщо бюджет дозволяє, краще взяти Acaia/Felicita/Brewista. Вони довше прослужать і функціонал крутіший.

Скільки часу на день/тиждень витрачаєш на вивчення кавової справи та її нюансів?
Важко відповісти, адже кожен день я дізнаюся щось нове і розвиваюся в процесі роботи і подорожей.

Скільки часу та фінансів пішло на підготовку до чемпіонату України та світу?
Не сильно пам'ятаю всі витрати національного чемпіонату. Точно пам'ятаю суму - 2000 доларів. 1200 - 6 кг кави гейша з Гондурасу. Ще 800 - на посуд, пітчери, опрацювання авторського, друк інфографіки тощо.

На світовий витратив трохи більше. Давайте рахувати. Поїздка в Центральну Америку (квитки туди і назад) 650 євро + 2 доби був у Барселоні через стикування рейсів (оренда кімнати та харчування), а назад ми з Артемом Врадієм потрапили на готель в 130 євро за двох, бо не забронювали житло заздалегідь. Вже виходить 800 євро.
Всі витрати в Центральній Америці на себе взяв Дмитро Слукін, за що йому величезна подяка.
Тепер про каву. 24 кілограми гейші, які я привіз з собою з Гондурасу по 140 доларів. Вже маємо 3360. Кава, яку я замовляв у ферми з Панами - 2160 доларів. Кава, яку я вибрав як основний лот, параінема з Гондурасу - безцінна! Спершу я просто відвіз з собою 18 кг з ферми трьох різних лотів. У Києві визначився з конкретним лотом. І мені відправили його ще 15 кг. Абсолютно всі витрати пов'язані саме з цією кавою, взяла на себе компанія !Fest Coffee Mission та Дмитро Слукін. Я ще раз щиро дякую Дімі та всій команді !Fest Coffee Mission.
Повертаємось до витрат. Вже маємо 6500 доларів. Йдемо далі. Поїздка на один день до Львова до !Fest Coffee Mission - 50 доларів (шукали профіль на Ikawa, але так і не знайшли).
Додамо устаткування, стаф, опрацювання авторського, таксі та інші дрібні витрати. Вийшли десь 10000 доларів за весь період підготовки до світового чемпіонату.

Як ти прийшов в кавову індустрію? Чому саме кава?
Це не був сильно усвідомлений вибір, швидше - приємна випадковість. Ренат просто запропонував мені підробіток під час зимових канікул в універі. Дав мінімальні знання, ось це кавоварка і кавомолка. Треба робити це ось так, а це ось так. Мені шалено сподобалося працювати з кавою і гостями. Я почав поєднувати навчання і роботу, розвиватися і покращувати свої навики. І поступово, разом, прийшли до того що є зараз.
Чому кава? Та тому що, кавова індустрія схожа на айсберг - ти бачиш лише верхівку, а коли поринаєш всередину, дивуєшся наскільки ця індустрія багатогранна і різноманітна.
Мені здається, що чим більше знань я отримую, тим більше я нічого не знаю.

Як стати чемпіоном?
Тобі потрібна команда. Чемпіонат - спорт.
Виступає одна людина, але без команди дуже складно досягти успіху. Мені дуже пощастило з Ренатом і Максом, ми думаємо в одному напрямку і дуже часто розуміємо один одного з півслова.
Команда - твоя сім'я на час підготовки до чемпіонату. Ви разом обмірковуєте ідеї, фішки для виступу. Саме команда допомагає відточити виступ до ідеалу.

Тобі потрібна крута кава і зрозуміла ідея.
Уважно вивчи оцінювальні листи сенсорних (смакових) суддів. Найбільше балів, наприклад, в еспресо ти отримуєш за тактильні відчуття. Отже, тобі потрібна чиста кава. Вона повинна поєднуватися з молоком та інгредієнтами для авторського напою (якщо ми говоримо про класику).
Але, просто крутої кави замало. Тобі потрібна ідея і концепція виступу. Подумай, яку ідею ти можеш розкрити за 15 хвилин виступу через свою каву. Які паралелі ти можеш провести. Обов'язково, аргументуй всі свої дії.

Багато тренуйся.
Виступ - стрес. До нього треба готуватися - вивчити текст, знати всю послідовність дій. Обов'язково, спробуй опрацювати можливі помилки і варіанти факапів, що ти будеш робити, якщо щось піде не так. Саме нерозуміння того, що зробити в стресовій ситуації і підвело мене на першому виступі. Досвід, що сказати.

Усвідомленість вибору.
Участь в чемпіонаті заради участі - не годиться. Такий підхід не принесе успіху, тому що ментальна установка не дасть тобі відповідально підійти до підготовки. Участь завжди має бути заради перемоги, але пам'ятай, що після перемоги на національному, є наступний рівень - світовий чемпіонат. А це вже зовсім інший рівень, більш серйозний. Чи готовий ти представляти країну і покласти на себе тягар відповідальності? Просто подумай.

Мушу додати, що чемпіоном стає той, хто був кращим саме в день виступу. Так що не слід зводити наявність титулу в абсолют.

Чи стане Україна лідером кавоваріння?
Дивлячись що вкладати в поняття лідер в "кавоварінні".
Перемогу на світовому чемпіонаті? Вже маємо з дисципліни джезва. Думаю і класику візьмемо в найближчі 15 років. Треба багато працювати над собою.
Задавати тренди для інших? Думаю зможемо, але треба покращувати інженерні, технічні знання. Тоді ми зможемо запропонувати світові цікаві рішення, які зможуть вплинути на кавову індустрію. Діма Бородай зміг же втілити мрію - ростер зібраний в Росії. Чим ми гірші?
Якщо не помиляюся, то в нас досить хороші показники загального споживання кави в країні. Ми маємо сильну індустрію всередині, багато хороших кав'ярень і обсмажувальників. Але нам варто далі розвиватись, розширювати пізнання продукту гостями.

Твоє враження від кав'ярень Америки. Порівняй з українськими.
В Америці трохи темніше смажать зерно. Чому? Це все вплив Starbucks на смакові вподобання гостей. Specialty кав'ярні використовують світліше зерно, але все одно воно темніше ніж в Україні.
Майже в усіх кав'ярнях є вибір бленда арабік або моносорти. Бленд - насичений, простий, солодкий і щільний. Моносорт більш делікатний, багатогранний. Кожен гість вибирає за смаком.
Скрізь топове і дороге обладнання. Найчастіше зустрінеш за баром кавоварку La Marzocco, Synesso, Slayer. Кавомолки - Mazzer і EK-43.
Відсутність снобізму. У кожній кав'ярні є окрема зона самообслуговування. Гість самостійно може додати собі сироп, рослинне або звичайне молоко, цукор.
Діалог бариста з відвідувачем починається з фрази «Хей, як справи ?!» і це не для галочки, а йому реально цікаво. Нормальна практика зробити комплімент, якщо ти круто виглядаєш або на тобі крутий одяг. Загалом бариста створюють враження, ніби ви старі знайомі і давно не бачилися.

Що потрібно щоб завжди варити круту каву?
Знання і розуміння процесів, які відбуваються при приготуванні напою. Крута кава та круте обладнання.

Ти бачиш себе в кавовій сфері через 10 років? Якщо так то ким?
Так, я точно хочу розвиватися далі в кавовій сфері. Адже я роблю те що люблю і люблю те що роблю. Ким? Не хочу загадувати, та й чи має це якесь значення?
Після поїздки в Центральну Америку з'явилося бажання вивчити всі процеси, пов'язані з ферментацією і обробкою зерна.
Made on
Tilda