Блог

Христина Радчук про «Бренд обсмажки року»

Як це, оцінювати учасників для номінації «Бренд обсмажки року»? Відповідь на це запитання ми дізнаємося в майстрині кавової справи та чемпіонки України з обсмажки 2018 року Христини Радчук.

Як ви складали чек-лісти та чому оцінювали саме ХАССП? 
Розробляючи критерії, ми керувалися винятково законодавством України.
Я харчовий технолог із досвідом роботи на виробництвах більше 10 років. Як фахівець у цій галузі, а також як споживач, вважаю, що будь-який оператор ринку, який заявив про себе як про виробника, зобов'язаний відповідати законодавству. Це не просто вигадані правила. Це критерії, які тримають всіх виробників у певних рамках, щоб ті випускали безпечний продукт.
Я за усвідомленість та відповідальність у цьому питанні.

Помилка багатьох — це думати, що кава — безпечний продукт. 
Так, ви не зможете після випитої чашки кави отримати отруєння, але кавові зерна можуть бути уражені мікротоксинами, а саме охратоксинами. Також у зернах можуть накопичуватися важкі метали, про шкоду яких, думаю, не варто говорити.
Вибір безпечної зеленої кави, правильні умови зберігання, як зеленої кави, так і обсмаженої, та відповідні умови фасування можуть забезпечити на виході не просто якісний, але й безпечний продукт.

Ті вимоги, які ми прописали в оцінювальному листі — лише мала частка всіх вимог за ISO 22000. І нехай сьогодні виробники не зобов'язані мати цей сертифікат, але відповідати цим вимогам зобов'язаний кожен виробник відповідно до ЗУ. І для мене відверто було здивуванням, що більшість цим просто нехтує. Таке враження, що вони не ходять у магазини та не купують продукти харчування для себе і своєї родини.

Ця премія послужила гарним прикладом і підказкою щодо подальших дій для багатьох виробників. Це як добровільний аудит, завдяки якому багато людей побачили напрями, в яких варто працювати.

Які недоліки ви помітили у технічних аспектах пакування зареєстрованих учасників?
Щодо маркування: тут теж все згідно з чинним законодавством. Вибір кожного виробника — зробити, як повинно бути, або заплатити штраф. За моїми спостереженнями, у 40% маркування відповідає нормам. Більшість почали підправляти в процесі премії. 

А чому не можна було відвідати всі виробництва без попередження?
Це, звісно, було б ідеально, і це те, до чого ми прагнемо, але в кожного з нас є робота та інші обов'язки, а для того щоб проїхати з аудитом 50 компаній-учасників, потрібно було б витратити не один місяць.

Чому не оцінювали крафтових обсмажників і великі заводи окремо?
Що ті, що ті є операторами ринку — виробниками.
Як тільки ви вирішили, що хочете стати на полицю, ви зобов'язані відповідати вимогам. Тим паче, що в переліку критеріїв оцінювання не було жодної надвимоги, якої неможливо було б виконати на маленьких виробництвах. Просто хтось усвідомлено ставиться до свого споживача, а комусь все одно.

Як у кавову премію могли потрапити комерційні компанії?
Який відсоток споживання спешл-сегмента в Україні за офіційними джерелами? 10,5. І в мене запитання: а решта 89,5% споживачів — це не люди? Хтось може дозволити собі купити кілограм кави за 700 грн, а хтось — ні. Думаю, питання знято.

Що ви будете робити, якщо під час відвідування виробництва виявиться, що чек-лісти учасники заповнили нечесно?
Якщо чек-ліст був заповнений нечесно, про це буде зазначено і така компанія випаде зі списку номінантів.

Який наступний етап? Як все ж таки оберуть переможця «Бренд обсмажки року»?
Після оголошення результатів, думаю, ми проведемо розширений прямий ефір, на якому обговоримо всі нюанси, на які варто звернути увагу виробникам. І розповімо, що ХАССП — це не так вже й страшно.
Все можливо зробити самостійно, головне — захотіти.

Розкажіть, з якими нюансами оцінювання учасників ви зіткнулися? Чи можна їх «пофіксити» наступного року?
Можу сказати від себе: стежачи за дослідженнями, яка кількість імпорту надходить в Україну, а також спостерігаючи за потенціалом наших обсмажників, особисто я хочу, щоб українські виробники розвивалися, масштабувалися й витісняли все те, що зроблено «десь там».
У нас дуже здібні люди. Саме тому цією премією захотілося допомогти нашим кавовим людям! 


Made on
Tilda