Блог

Інтерв'ю із co-founder бренду льоду «Ice Cube»

Ми пережили спеку. Багато в чому завдяки холодній каві, яку брали в улюблених кав'ярнях. Але хто той герой, який рятував нас все літо? Це — Володимир Богза, co-founder бренда льоду "Ice Cube". Ми його знайшли і розпитали про бізнес, культуру споживання льоду та улюблені кав’ярні.


Чим ви займалися до льоду? І як так сталось, що ви створили саме цей бізнес? Адже таке рішення явно не приходить саме по собі, це далеко не магазин в спальному районі відкрити.
Спочатку я займався митним оформленням. Розмитненням, простіше кажучи. Ідея прийшла під час кризи, яка настала після Революції гідності. Заробіток впав і я просто звільнився в нікуди. Набридла рутинна робота, вже не міг працювати на дядю. Місяць відпочивав і випадково зустрів знайомого. Він мені каже: "Ти ж нічим не займаєшся. Спробуймо відкрити свою справу? ". Кажу йому: "Давай! Що потрібно для цього?". Потрібна була сума. І вона була.

Ми не вивчали ринок, нічого такого не робили. Приїхало обладнання, я оглянув його. Пам'ятаю, що подумав тоді: "Що з ним робити?".

Сьогодні у нас є виробництво, свій бренд "Ice Cube". Нашою метою з самого початку був рітейл. Зараз ми встигли новий дизайн для нього зробити, за п'ять років все змінилося. Ми проаналізували всі недоліки, які могли бути й вдосконалили все.

Судячи з ваших соцмережах, “Ice Cube” — це точно більше, ніж просто про продаж льоду. Деякі фото схожі на інсталяції та навіть трохи нагадують перфоманси (ті, що з моделями). Ви все це самі придумуєте? Можливо кимось надихає?
Так, до нас звертаються з такими запитами. Ми виробляємо і постачаємо цей лід. Хтось приходить до нас і говори: "У нас буде фотосесія. Нам потрібна брила льоду. Потрібно, щоб він був ідеально прозорим."

Гарантувати на 100% прозорість ми не можемо. Це дуже специфічний продукт. Наприклад, ми зробили такий лід, він дійсно буде ідеально прозорим. Але він може сильно промерзнути. Через різницю температури на вулиці або в приміщенні він може тріскатися. Втрачається його прозорість. Тому потрібен плавний температурний перехід.

А тепер про скульптури. Як їх роблять?
Так само. Вирощується блок льоду, при чому будь-якого розміру. Все залежить від початкового запиту. Ось цьому блоку і надають форму.


Для масового споживача, в тому числі для кав'ярень, ми робимо стандартний лід — це звичайний кубик. Від його форми взагалі нічого не залежить. Головний критерій це чистота води, з якого готують лід. Вода проходить попереднє очищення вугіллям, піском, осмосом. Далі йде очищення ультрафіолетом, щоб виключити мікробіологічне забруднення. Це робиться для збереження смакових якостей води.

У нашій країні немає особливої ​​культури споживання льоду. На Заході це атрибут лимонадів і брендів газованих напоїв. Лід у склянці коли пропагувала реклама починаючи з часів Другої світової. У нас тільки формочки для морозилок з'явилися в нульових. Що говорити про готовий лід. Як ви бачите розвиток цієї ситуації?
Так, це правда, в Україні такої культури немає. Але культура льоду в тій же Америці виникла не після Другої світової, а ще до Першої.

До винайдення холодильників існувала професія — льодоруб. На Алясці рубали лід і доставляли його в південні штати. Як мінімум для того, щоб зберігати м'ясо. Лід закопували в ями й там зберігали продукти.

У нас же регіон сам по собі північний, інші кліматичні умови. У Штатах були заселені південні регіони, у нас це були степи, де жило мало людей.

Зараз в США настільки розвинена культура льоду, що коли ви замовляєте просто колу в 250-грамових склянках, вам приносять колу об'ємом 175 грамів. Простір, що залишився в склянці — пустий. Там повинен був бути лід. У нас цього немає. Ми бачимо своєю місією прищепити цю культуру в нашій країні.

Зараз ми встановлюємо наші холодильники в маркетах, на заправках. І я вірю, що ми відіб'ємо вкладені гроші. Людям варто один раз купити пакет льоду і вони до цього звикнуть. Просто уявіть ситуацію: вам потрібно вибігати на роботу, але дуже хочеться чаю. Ви залили його окропом, але часу чекати не залишається. Ви берете два шматочки льоду, кидаєте їх в чай ​​— і готово. Випиваєте свій чай і спокійно, не поспішаючи, йдете на роботу. Не потрібно заздалегідь набирати воду в формочку, потім намагатися відколупати з неї лід. Все вже готове, тим більше якість води набагато краще, ніж тої, яку ви навіть профільтруєте.

Так можна сказати й про кав'ярні. Деякі власники замість того, щоб замовити лід, ставлять собі невеликий льодогенератор. Це неправильний підхід. Мало того, що апарат забирає частину орендованої площі, на яку можна було б поставити, скажімо, гріндер, він ще і ненадійний, може зламатися від перепадів температури.

Більш того, якщо кав'ярня сама виробляє свій лід, то ніхто, крім її власника, не несе відповідальність за якість цього льоду. Я вже говорив, як прискіпливо ми підходимо до фільтрації води. Наскільки якісний фільтр у кав'ярні?
Плюс до всього, якщо цей лід потрапить в напій до гостя, хто дасть гарантію, що нічого не станеться? Я маю на увазі отруєння і таке інше. У випадку з нашим льодом ми беремо цю відповідальність на себе, чим полегшуємо життя власнику.

Усім потрібен лід в теплу пору року. Але що ви робите взимку, коли зростає попит на тепле, а не навпаки?
Відкрию таємницю — люди п'ють алкоголь круглий рік (сміється). Само собою, є сезонність. Влітку особливо багато замовлень, ми працюємо цілодобово. Я маю на увазі саме виробництво. Доставляємо ж ми вдень.

Але бували випадки, коли клієнт просив привезти лід вночі на таксі. А що ми? Нам не складно.

Ось ми зараз з вами говоримо. Після цього буде надруковано інтерв'ю. Яка, на вашу думку, його мета? До кого б ви хотіли достукатися і з яким меседжем?
Ось, що я хочу передати. У наш час дуже багато кустарних виробників. Людина, яка в гаражі поставила льодогенератор, вважає, що вона вже виробник. Суть в тому, що вона демпінгує.

Якщо ви хочете якісний, прозорий лід — за нього потрібно заплатити гроші. Я побудував виробництво, вклав багато грошей заради того, щоб зробити якісний продукт. І цей продукт, само собою, буде за вартістю дорожче, ніж лід з гаражного генератора.

Чому ми йдемо в рітейл? Людина купує лід і їй не важливо, яка у нього ціна. Він знає, що супермаркет — це перевірка якості, сертифікатів і так далі. Тим самим ми відсіюємо конкурентів з гаражним виробництвом. Якісний товар дешевим не буває.

Кава лише нещодавно стала дружити з льодом. Багато в чому завдяки появі кав'ярень третьої хвилі. У вас багато клієнтів, які займаються кавою?
Дуже багато кав'ярень, приблизно 70% всіх клієнтів. Якраз через це ми не сильно відчули на собі коронавірусну кризу. Кав'ярні працювали to go, було багато запитів на холодну каву. Так що ми були в плюсі.

Крім цього, ми ж ще займаємося доставкою води. У нас досить очисного обладнання і ми подумали: "Чому воно буде простоювати?". Про це поки мало хто знає, але я активно пропоную в кав'ярнях воду для тієї ж альтернативи.

Як ви знаходите кавових клієнтів? Чи багато хто знаходить вас сам?
Сильну роль відіграє сарафанне радіо. Смішно, але 90% продажів були саме завдяки йому. Людям подобається наш сервіс, похід до доставки "все вчасно". Ось вони й радять нас один одному.

І останнє запитання: ваша улюблена кав'ярня в Києві?
Я живу на Печерську. У пішій доступності єдине, що мені підходить — “One Love Espresso Bar”. Чому? Зранку можна випити смачну каву, а ввечері переміститися в винний бар на келих. Офіс у мене поруч, так що все співпало.

Made on
Tilda