Блог

У чашці Fresh Black

Відчуваємо! Ох, відчуваємо, що скоро маст-візит місцем у Берліні буде кав'ярня Fresh Black!

Вони обсмажують понад 50 тонн зерна щомісяця. Їхній кавовий центр — найбільший у Східній Європі. А їхня кава — подруга для тисячі людей по всій Україні.


Вітя Шраменко — фаундер Fresh Black, і це не просто окей, це емейзінг!


(фото брали тут)


Розкажіть про себе. З чого ви починали свій кавовий шлях? Як довго та чому ви займаєтеся обсмажкою?
Всім привіт! Я Вітя Шраменко з Fresh Black. Мені 33 роки, і вже 10 років я займаюся кавою.
У мої 23 я відкрив вуличну пересувну кав'ярню, яку побудував у машині. Зі мною була професійна кавоварка, кавомолка та зернова натуральна кава. Це був той час, коли дерева були високими, а кава розчинною, а тут я на вулицях міста відкриваю задні двері машини та починаю готувати класну каву. Так, вона була італійською, але все-таки зерновою, натуральною.

У перший день я приготував більше двохсот чашок кави та викликав фурор. Люди приходили поговорити, говорили спасибі, запитували: «Що це таке?» Мені настільки сподобалася емоційна складова!

Так круто було обслуговувати людей. Служити! Я зрозумів: «Це все! Мені дуже подобається займатися кавою. Це класний продукт, люди п'ють, і їм подобається. Вони отримують величезне задоволення та говорять про це. Так багато розмов і безліч різних історій!» Так я і пов'язав своє життя з кавою. Маленька історія виросла у великий та класний бізнес.

5 з половиною років з 10 я займаюся обсмажкою.
Чому 5 з половиною? Тому що почав усе, звичайно ж, з навчання. Я полетів в Інститут кави до Тимура Дудкіна й навчився базі. Після повернувся в Україну, помріяв ще пів року-рік, і ми знайшли компанію, у якій почали орендувати обладнання та обсмажувати.
А потім, десь через пів року зрозумів: «Усе, вже багато смажимо! Треба будувати своє виробництво». І три з половиною роки тому ми відкрили двері нашого кавового центру.

(фото брали тут)

Як і коли ви заснували Fresh Black? Опишіть детальніше: як ви до цього прийшли, чому така назва та хто допомагав поставити все на ноги?
Fresh Black ми придумали десь чотири роки тому, коли захотіли зробити своє гарне виробництво. Думали, як все організувати, щоб було цікаво та щоб була цінність і користь.
Вирішили, що це буде відкрите виробництво: всі процеси за склом, щоб людина (неважливо, професіонал або любитель) могла бачити, повзаємодіяти і піти з новим досвідом.

Обсмажка, закупівля кави, зелене зерно, фасування, контроль якості, лабораторія — всі процеси об'єднані в одному місці. Плюс Fresh Black — це школа, де можна навчитися розуміти зерно, готувати каву, підвищувати кваліфікацію.
І, звичайно ж, Fresh Black — це кав'ярня, у якій ми готуємо все те, що виробляємо. У кав'ярні можна все спробувати та, звичайно, поспостерігати за процесом.

Ідея Fresh Black — зібрати все на одній локації. Рік думали, зважували, проєктували й будували. 1 квітня 2017 року ми відчинили свої двері, а далі ви все знаєте. Ми стали такими, якими насправді є.

Наші співробітники — це величезний внесок у Fresh Black. Тому що ми разом створювали, з'єднували ідеї і втілювали їх у життя. Fresh Black — це люди, які були, є і будуть з нами. Найбільша цінність. Fresh Black — це і наші партнери. Ми слухаємо і чуємо їх. Вони допомагають нам ставати кращими.

Fresh Black — свіжа чорна. Назва про те, що ми робимо. У свіжій чорній каві найцікавіші смаки, ми їх розкриваємо.

(фото брали тут)

Опишіть Fresh Black як героя. Який у нього характер, яка місія?
Герой — звичайна людина, яка йде змагатися з потоком дуже важливих справ.

У нас усіх work-life balance, який насправді work.
Людина — це герой, який все це робить, а Fresh Black — кава-напарник, який завжди поруч. Fresh Black допомагає щодня бути кращим та сильнішим. Вона дозволяє побути в моменті, на відстані від дуже важливих справ.
Від рутини-хоботини.

Fresh Black — веселий і простакуватий напарник. Він трохи з гумором, сміливий, легкий, простий і дуже зрозумілий. Він про смаки.

Місія: захистити нашого героя від потоку дуже важливих справ. Герой може побути наодинці з собою, зі смаками. Може подумати, зарядитися. І я зараз не про кофеїн і енергію, а про стан спокою. Після цього герой полетить рятувати світ далі.

Ким повинен бути ідеальний обсмажник? Що він повинен вміти та як можна підвищити кваліфікацію?
Класне та складне запитання. Обсмажник — це людина, яка розкриває смак кави. Це дуже важлива робота, від неї залежить кінцевий ідеальний результат.

Вважаю, що він повинен точно любити свою роботу. Він повинен усвідомлено її обрати та хотіти її робити. Його завдання — максимально покращувати продукт щодня, стояти на сторожі якості та ідеалу.

Обсмажка — це щоденне вдосконалення продукту. Пошук кращого профілю, кращої комбінації смаків. Потрібно бути дуже відкритим, щоб приймати інформацію з різних сторін, щоб бути готовим до чужої та навіть своєї критики, адже вона покращує. Потрібно хотіти бути кращим, мати точний смак.

Усвідомленість і любов у виборі своєї справи — головне. Коли ми вибираємо собі обсмажника, ми беремо людину, яка розділяє наші цінності. Яка розуміє, навіщо вона хоче працювати у Fresh Black. Не тому що стати обсмажником — наступна сходинка після баристи, а тому що обсмажник — та людина, яка кожного дня покращує продукт.

Підвищити кваліфікацію можна тоді, коли ти відкритий до нової інформації і готовий приймати її з усіх боків. Потрібно бути готовим до експериментів. Бути трошки фізиком і математиком, щоб розуміти зміни від дій. Звичайно ж, потрібно вчитися, хотіти цього.

Знання можна здобути, а бажання здобути не можна.

(фото брали тут)

Як ви контролюєте якість зерна?
Вважаю, що це найцікавіше запитання для обсмажника кави.
Це найцікавіша та проблемна частина.

Все починається із зеленого зерна. З того, що ми знаходимо, які смаки в ньому є, що ми хочемо від нього отримати і яке в зерна завдання. Тому в нас є робоча група з п'яти чоловік.

Є так званий «главарь», який веде листування, організовує доставку цього зерна в Україну, обсмажує на семпл-ростері, накриває капінги та запрошує всіх прийти й вибрати зерно. Якщо на столі є щось цінне й варте уваги, ми беремо зерно в лінійку Fresh Black.
Наступний етап — обсмажування на маленькому ростері, профілювання, перенесення на великий ростер і теж профілювання.

Як тільки ми приймаємо головний профіль, за яким повинна проходити обсмажка та приймаємо смаки, які повинні бути в каві, ми включаємо відділ контролю якості.
У нас є людина, яка пропиває всю каву наступного дня після обсмажування. Вона накриває собі капінги, оцінює кожну чашку та перевіряє, чи є відхилення. Після цього, якщо все добре, ми віддаємо каву на фасування моносортів або сумішей.

Після того як ми віддали каву на фасування, з кожної партії ми беремо зразок 200 грамів і віддаємо його в наш склад зразків. Він буде там лежати два місяці, тому що ми вважаємо, що цю каву ніхто більше двох місяців пити не буде і ні в кого до неї ніяких претензій не буде. Якщо у когось виникне зауваження до якості конкретного зразка, то ми зможемо відкрити пачку, пропити й сказати, може бути проблема чи ні.

Все може бути. Кава — живий, натуральний продукт.

(фото брали тут)

Також у нас є відділ контролю якості вже готових продуктів. Є менеджер з якості, який їздить вибірково по клієнтах, п'є каву й робить для нас позначки: ок або не ок. Якщо є проблеми з боку клієнта, ми беремо клієнтів до нашої школи.

Завдання — отримати відмінний продукт у чашці. Ми намагаємося за це відповідати, щоб усі були задоволені.

Де можна скуштувати каву на вашому зерні?
Звичайно ж, можна спробувати прямо у нас в кавовому центрі Fresh Black на арт-заводі «Платформа».

Можна скуштувати в нашому партнерському проєкті Basque, який ми відкрили спільно з рестораном BEEF. Також можна в самому BEEF'і, в ресторанах «Феникс», «Тарелка». У мережі ресторанів THE (the cake, the burger), у кафе «Кафе», в готелі «Одиннадцать зеркал», в Hangover, Octo Tower, «Белом шуме» і так далі.

У нас дуже великий вибір, тому заходьте на сайт, розглядайте та замовляйте!

Які плани та мрії у Fresh Black на майбутнє?
Я візіонер. Майбутнє і мрії рухають мене вперед. Скажу точно: ми мріємо про велику і красиву кав'ярню в центрі Києва, у якій ми готуватимемо ту каву, яку хочемо і бачимо. Все це, щоб радувати людей та знайомити їх з новим і цікавим. Адже новий досвід людей — це те, що рухає нас вперед.

Поїздивши різними кавовими фестивалями та виставками, беручи участь у них, спілкуючись з людьми з інших країн, ми зрозуміли, що те, що ми готуємо, — це смачно та цікаво.
Так, ми мріємо про філіал в Європі. Це буде Берлін. Ми дуже хочемо та шукаємо можливості там з'явитися.

Цей рік трохи вніс свої корективи, але мрії — це ж про це (сміється). Мріяти не шкідливо.

(фото брали тут)

З коротких планів: до нас їде новий ростер, який ми дуже чекаємо, щоб смажити спешелті. А ще ми готуємо мобільний додаток. До карантину ми були більше b2b-організацією, а тут ми несподівано попрацювали з людиною, яка безпосередньо заварює каву в себе вдома. Щоб дати людині класний сервіс, ми повинні допомагати у виборі, у приготуванні та робити легкий і класний гейміфікований продукт.
Made on
Tilda